reklama
kategoria: Kraj
8 październik 2024

Gabriel Wołosewicz Nauczycielem Roku 2024

zdjęcie: Gabriel Wołosewicz Nauczycielem Roku 2024 / fot. PAP
fot. PAP
Gabriel Wołosewicz, nauczyciel chemii i przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie, otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2024. Zwyciężył w konkursie honorującym nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.
REKLAMA

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie Nauczyciel Roku odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Ministra edukacji Barbara Nowacka, otwierając galę powiedziała, że Nauczyciele Roku to "fantastyczni ludzie". Podkreśliła, że ich siłą jest umiejętność nawiązywania więzi. "Umiecie nawiązać więź z każdą z osób: z uczniem trudnym, z uczniem zdolnym, z uczniem wymagającym, uczniem znudzonym, uczniem zmęczonym, niewyspanym, szczęśliwym, smutnym, radosnym, z każdym, bo jesteście po prostu wspaniałymi nauczycielami".

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, zwracając się do zgromadzonych na uroczystości, wskazała, że jest to wyjątkowe wydarzenie. "Tu spotykamy ludzi, dla których zawód jest pasją, miłością. Czasami idą po trudnej drodze, walczą z przeciwnościami, ale mają odwagę walczyć o to, co dla nich jest najważniejsze, by odkryć talenty i pasję swoich uczniów" - powiedziała.

Do tytułu Nauczyciela Roku nominowano w tym roku 13 nauczycieli różnych przedmiotów i typów szkół z całej Polski.

Jury konkursu, na którego czele stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, zdecydowało się nagrodzić Gabriela Wołosewicza, nauczyciela chemii i przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie (woj. pomorskie).

Wołosewicz jest liderem Zespołu Przedmiotów Zawodowych w swojej szkole, pozyskuje materiały i surowce do zajęć od pracodawców. Opracowuje i wdraża narzędzia diagnostyczne (ankiety, karty samooceny). Dzieli się z innymi nauczycielami swoimi materiałami (scenariusze, karty pracy, zestawy egzaminacyjne). Przygotowuje dla uczniów podcasty. Jest egzaminatorem aż w pięciu zawodach.

"Świetny nauczyciel, z poczuciem humoru, oddany, z pasją, nauczyciel z sercem, najlepszy wychowawca, człowiek-orkiestra, nigdy nie zawiódł, przekracza granice niemożliwości, żeby w szkole było lepiej, ciekawiej, weselej" - takie opinie o Wołosewiczu wyrazili uczniowie, absolwenci i nauczyciele, w ankiecie przeprowadzonej w szkole na potrzeby konkursu.

Nauczyciel Roku 2024 opracował interaktywne narzędzie z zakresu doradztwa zawodowego Mapa Karier. Jest inicjatorem powołania nowych zawodów w szkole. Przygotował dokumentację niezbędną do powołania kierunku technik lotniskowych służb operacyjnych. Jest autorem programu nauczania dla zawodu technik eksploatacji portów i terminali oraz technik służb operacyjnych. Nauczyciel jest współautorem innowacji szkolnej "Lider innowacji i intraprzedsiębiorczości – doradztwo biznesowe", autorem programu "Planowanie kariery zawodowej drogą do sukcesu na rynku pracy", współautorem innowacji "Obsługa celna w portach i terminalach", pomysłodawcą biuletynu o zawodach dla doradców zawodowych. Wraz z nauczycielem fizyki zainicjował projekt interdyscyplinarny "Nasza Maria" o Marii Skłodowskiej-Curie. Nauczyciel jest liderem zespołu Szkoła Promująca Zdrowie. Jest lub był koordynatorem sześciu projektów realizowanych w ramach Erasmusa+ i POWER.

Wołosewicz współtworzył zespół zadaniowy "Szkoła przyjazna rodzinie", jest inicjatorem Tygodnia Tolerancji, w ramach którego przeprowadził warsztat "Inni to także my – czy jestem tolerancyjnym człowiekiem?". Realizował projekt eTwinnig pod nazwą "Czy kompetencje twarde są dla twardzieli, a miękkie dla mięczaków?" Jest koordynatorem EPAS - Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego, Szkoła Humanitarna PAH i opiekunem samorządu uczniowskiego oraz Koła Europejskiego.

Odbierając nagrodę, Wołosewicz powiedział, że jest ogromnie wzruszony, przyznał, że konkurs uświadomił mu, jak ważny jest zawód nauczyciela. "My nauczyciele mamy moc, ta moc to między innymi budowanie świata poprzez edukację. To kreowanie przyszłości i przyszłych naszych pokoleń (...). Wierzę, że wielu z nas tutaj to nauczyciele z ogromną pasją, wirtuozi (...), bez których zawód nauczyciela byłby mniej ważny" - powiedział.

Jury konkursu Nauczyciel Roku przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Adam Jan Ejnik – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie i Marta Włodarczak – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie.

Kapituła, w której skład wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku, przyznała też honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły. Otrzymała go Monika Pyrek, jedna z najlepszych polskich lekkoatletek, która organizuje w szkołach specjalne lekcje WF, zainicjowała warsztaty skoku o tyczce dla uczniów, stworzyła e-platformę Siła Sportu. Tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku uhonorowano międzynarodowy projekt "Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i Dzieci".

Podczas uroczystej gali przyznano także tytuł Nauczyciel Jutr@. Otrzymała go Beata Jeżewska, nauczycielka wspomagająca, dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie.

Konkurs organizuje od 2002 r. tygodnik "Głos Nauczycielski". Tegoroczną edycję, po latach przerwy, współorganizuje MEN. Kandydatów do tytułu zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne.

Konkurs Nauczyciel Jutr@ organizowany jest od 2021 r. przez tygodnik "Głos Nauczyciela" i Fundację Orange. (PAP)

dsr/ pak/ aba/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żary
0.8°C
wschód słońca: 07:54
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żarach

kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Dom Kultury Luna, Żary, ul. Okrzei 35
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 18:00
miejsce
Dom Kultury Luna, Żary, ul. Okrzei 35
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-02 19:00
miejsce
Dom Kultury Luna, Żary, ul. Okrzei 35
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-16 18:00
miejsce
Żarski Dom Kultury, Żary, ul....
wstęp biletowany