reklama
kategoria: Kraj
23 maj 2024

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej z Grand Prix 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023

zdjęcie: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej z Grand Prix 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023 / fot. PAP
fot. PAP
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za projekt naukowo-badawczy "Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny” otrzymało Grand Prix 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023. W sumie nagrodzono placówki z całego kraju w sześciu kategoriach; po raz drugi wręczono też nagrodę publiczności.
REKLAMA

W środę wieczorem w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbyła się gala podsumowująca tegoroczną edycję konkursu Sybilla. Ministra kultury Hanna Wróblewska podkreśliła podczas uroczystości, że wywodzi się ze środowiska muzealnego i zawsze będzie o tym pamiętać. "Wiem na czym polega państwa praca. Wszystkim nagrodzonym, wyróżnionym i nominowanym gratuluję i chcę podkreślić, że państwa praca jest ważna. Dostępność dzieł sztuki i dzieł kultury jest dla nas wszystkich priorytetem" – powiedziała ministra.

Dyrektor Narodowego Instytutu i Ochrony Zbiorów Paulina Florjanowicz zwróciła uwagę na różnorodność zgłoszonych do konkursu projektów. "Te projekt pochodzą z placówek z całej Polski i są wspaniałe"– powiedziała dyrektor wskazując na bardzo dobrą kondycję polskiego muzealnictwa.

Nagrody przyznano w sześciu kategorii konkursowych, tj. konserwacji i ochrony dziedzictwa kultury, edukacji, projektów naukowo-badawczych, nowych i zmodernizowanych wystaw stałych, wystaw czasowych i inwestycji. W tym roku po raz drugi wręczono także statuetkę Sybilli przyznaną przez muzealną publiczność w internetowym głosowaniu.

Do nagrody Sybilli nominowano w tym roku 18 projektów, zrealizowanych przez 16 instytucji. Nagrody przyznało jury pod przewodnictwem dra hab. Michała Woźniaka z Katedry Zabytkoznawstwa i Muzealnictwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Grand Prix 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023 otrzymało Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za projekt naukowo-badawczy "Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny".

W kategorii "Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury" Sybillę otrzymało Muzeum Narodowe w Poznaniu za wystawę "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego". Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju za zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie zabytkowego pawilonu wejściowego do młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju; oraz Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie za realizacja konserwatorsko-restauratorska przy secesyjnej fajansowo-marmurowej ladzie sklepowej MSI T-30 z pocz. XX w. z Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku.

W kategorii "Edukacja" Sybillę 2023 przyznano Muzeum Narodowemu w Gdańsku za projekt "Schronienie – edukacja dla dobrostanu". Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Muzeum Miejskie w Żorach za projekt "Historia, migracje, życie – czytanie świata" oraz Muzeum Narodowe w Krakowie za projekt "DIXIT MNK. Upowszechnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie".

W kategorii "Projekty naukowo-badawcze" Sybilla 2023 trafiła do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za projekt naukowo-badawczy "Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny", realizowany w latach 2021-2023. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Muzeum Śląskie w Katowicach za projekt naukowo-wystawienniczo-edukacyjny "Głusza" oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu za książkę "Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, Europejczyk".

W kategorii "Nowe i zmodernizowane wystawy stałe" Sybilla 2023 przypadła Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie za wystawę "Miasto. Technoczułość". Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach za wystawę "Powrót do lat 70. w chałupie z Garcza" oraz Muzeum Narodowe w Krakowie za wystawę "Broń i Barwa" – wystawa stała w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich.

W kategorii "Wystawy czasowe" Sybillę 2023 otrzymało Muzeum Gdańska za wystawa "Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość". Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Muzeum Zamkowe w Malborku za wystawa "Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego" oraz Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki za wystawa "Obraz Złotego Wieku".

W kategorii "Inwestycje" Sybillę 2023 przyznano Państwowemu Muzeum na Majdanku - Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za rewitalizację i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska oraz Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki za projekt - Wawel podziemny. Lapidarium.

W tym roku po raz drugi wręczono także statuetkę Sybilli przyznaną przez muzealną publiczność w internetowym głosowaniu. Otrzymał ją Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki za wystawa "Obraz Złotego Wieku".

Nagrodę specjalną otrzymało za programy edukacyjne Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Sybilla to ogólnopolski, coroczny konkurs, mający na celu wyłonienie i promocję najlepszych przedsięwzięć polskich muzeów w danym roku. Uznawany jest za jeden z najwyższych konkursów honorujących osiągnięcia polskich muzeów działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami. Organizatorem konkursu jest rokrocznie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żary
0.3°C
wschód słońca: 08:00
zachód słońca: 16:13
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żarach

kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Dom Kultury Luna, Żary, ul. Okrzei 35
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 18:00
miejsce
Dom Kultury Luna, Żary, ul. Okrzei 35
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-16 13:00
miejsce
Dom Kultury Luna, Żary, ul. Okrzei 35
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-02 19:00
miejsce
Dom Kultury Luna, Żary, ul. Okrzei 35
wstęp biletowany