Premiera Lalki i obchody 80-lecia sceny dramatycznej w mieście
Sekretarz literacka rzeszowskiej „Siemaszki” Marta Fortowska poinformowała, że spektakl w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego będzie muzyczną podróżą przez magiczne miejsce - imaginarium - w którym może spełnić się każde marzenie.
„Tu nawet prosty kupiec może stać się arystokratą i poślubić księżniczkę” – zauważyła Fortowska.
I dodała, że w spektaklu na motywach powieści Bolesława Prusa twórcy stawiają pytania o: miłość, zdradę, sumienie, życiowy sukces i jego cenę.
Zaplanowaną na sobotni wieczór premierę „Lalki” poprzedzi wystawa „80-lecie sceny dramatycznej w Rzeszowie – Arcydzieła”, przygotowana przez Marka i Macieja Mikulskich.
„Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie ze spektakli, które realizowane były na rzeszowskiej scenie, a kluczem do ich wyboru były prezentowane przez lata na deskach teatru arcydzieła literatury” – przekazała Fortowska.
Kolejnym wydarzeniem wpisującym się w obchody 80-lecia sceny dramatycznej w Rzeszowie będzie spotkanie literackie „Jerzy Pleśniarowicz. Dziedzictwo”, które odbędzie się we wtorkowy wieczór w Szajna Galerii.
„O Jerzym Pleśniarowiczu – poecie, tłumaczu, reżyserze teatralnym i radiowym oraz wieloletnim kierowniku literackim Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozmawiać będą jego syn – prof. dr hab. Krzysztof Pleśniarowicz i wnuk – Jan Pleśniarowicz” – wyjaśniła sekretarz literacka teatru.
Spotkanie poprowadzi prof. Jan Wolski, a współorganizatorem spotkania będzie Uniwersytet Rzeszowski.
Wydarzenia finansowane są ze środków budżetu województwa podkarpackiego (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/