9 luty 2024

Żary: miasto na szlaku Wału Trzebnickiego

zdjęcie: Żary: miasto na szlaku Wału Trzebnickiego / By Jerzy Strzelecki - Own work [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Otoczone zielenią Wzniesień Żarskich Żary to miejsce, gdzie możesz spędzić niezapomniane chwile, odkrywając urok Bobru i Nysy Łużyckiej.

Tego szukamy w Żarach

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Żary, praca Żary, pogoda Żary, castorama Żary, eskulap Żary, kino pionier Żary, taxi Żary.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Żarach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
Pierwsza informacja o Żarach pochodzi z 1007 r. i znajduje się w kronice Thietmara z Merseburga. Opisuje ona okres, gdy Dolne Łużyce należały do Bolesława Chrobrego. W średniowieczu przez miasto przebiegała trasa handlowa z Lipska do Wrocławia, znana jako trakt solny. Ta droga przyczyniła się do rozwoju Żar, które w 1260 r. otrzymały prawa miejskie magdeburskie. W 1274 r. do miasta sprowadzono zakon franciszkanów, a w 1292 r. uruchomiono mennicę. Warto zauważyć, że Żary nigdy nie były samodzielnym miastem, zawsze miały właścicieli z wpływowych rodów szlacheckich, zamieszkujących zamek. Kolejno byli to Dewinowie, Bibersteinowie i Promnitzowie.

Ze względu na swoje położenie na pograniczu Żary często zmieniały przynależność państwową. Do 1364 r. należały do Piastów śląskich, w latach 1364–1635 były własnością królów czeskich, a od tego momentu aż do 1815 r. znajdowały się pod władzą elektorów saskich.

Żary odgrywały istotną rolę jako lokalny ośrodek gospodarczy i administracyjny. W XIV wieku funkcjonowały tu cechy różnych rzemiosł, takie jak sukiennicy, piwowarzy, szewcy i farbiarze. Od XVI w. zaczęła rozwijać się branża złotnicza. W 1586 r. została ustanowiona pierwsza stacja pocztowa na szlaku z Saksonii do Polski. W trakcie wojny trzydziestoletniej miasto było areną przejścia wojsk Wallensteina i szwedzkich, które spowodowały zniszczenia i epidemie. Pomimo to szybko przystąpiono do odbudowy. Od początku XVIII w. rozpoczęto hodowlę jedwabników, a w XIX w. miasto stało się silnym ośrodkiem przemysłowym, zwłaszcza w dziedzinie włókiennictwa, które zatrudniało ponad połowę pracujących w przemyśle. W 1802 rokur. zainstalowano oświetlenie na ulicach Żar.

Na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego wraz z Dolnymi Łużycami Żary stały się częścią Prus (od 1871 r. – Niemiec). Okres ten charakteryzował się intensywnym rozwojem, w tym rozbudową węzła kolejowego od 1846 roku oraz powstaniem Izby Handlowo-Przemysłowej w 1867 r. W 1886 r. założono wyższą szkołę włókienniczą. Przed 1945 r. miasto należało do Brandenburgii w powiecie Sorau (Lausitz).

Podczas II wojny światowej, od 1942 r. Żary były miejscem działalności zakładów lotniczych Focke-Wulf przeniesionych z Bremy. W kwietniu 1944 r. aliancki nalot zniszczył znaczną część starego miasta. W lutym 1945 r. Armia Czerwona zajęła Żary.

W wyniku konferencji poczdamskiej miasto zostało przyłączone do Polski, a niemiecką ludność wysiedlono. W latach 1950–1998 administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego. Obecnie Żary są nadal istotnym ośrodkiem przemysłowym, stanowiąc trzecie co do wielkości miasto województwa lubuskiego. Korzystne położenie w strefie przygranicznej sprzyja rozwojowi gospodarczemu miasta.

Nie przegap najważniejszych informacji

Aktualne zdarzenia