O życie i zdrowie bezdomnych troszczą się policjanci i mieszkańcy
Każdego roku policjanci angażują się w działania, których celem jest pomoc i ochrona osób bezdomnych i samotnych. Przy tak niskich temperaturach, jakie panują ostatnio na zewnątrz ich życie może być zagrożone. Przy mrozie -10 stopni organizm łatwo się wychładza, a osoba przebywająca w tym czasie na zewnątrz, szczególnie w nocy może zamarznąć. Często w komunikatach policjanci proszą w takich sytuacjach o reakcję społeczeństwa.
Właśnie taką wspaniałą postawą wykazała się mieszkanka Lubska. W miniony wtorek (09 stycznia) zareagowała natychmiast, gdy zauważyła starszego, mężczyznę poruszającego się pieszo poboczem drogi, gdy na dworze było już ciemno i bardzo zimno. Wzięła go do samochodu i powiadomiła policjantów, bowiem okazało się, że pieszy był bezdomny. Policjanci przewieźli go do noclegowni miejskiej, gdzie w cieple mógł spędzić noc.
Niskie temperatury szczególnie w nocy mogą być dla bezdomnych śmiertelnym zagrożeniem. Policjanci pod szczególnym nadzorem mają miejsca w, których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem, aby zapobiegać tragicznym zdarzeniom. Każdego dnia sprawdzają, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. W środę (10 stycznia) dzielnicowi z żarskiej komendy wspólnie z ratownikami z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Żary sprawdzali na terenie Żar pustostany, altany, parki oraz wszystkie inne miejsca w, których mogą przebywać osoby bezdomne. Takie działania prowadzą również policjanci z Komisariatu Policji w Lubsku oraz wszystkich posterunków na terenie całego powiatu.
Każdy z nas może pomóc. Jeżeli znasz miejsca przebywania osób bezdomnych powiadom o tym policjantów. W tym celu możemy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Skorzystać możemy także z bezpłatnej infolinii uruchomionej przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego: 800 109 160, pod tym numerem można uzyskać informację o miejscach noclegowych, oraz punktach wydawania posiłków dla bezdomnych i potrzebujących pomocy.