Senior usłyszał w słuchawce , pana syn potrącił kobietę, może grozić mu areszt... potrzebne są pieniądze - 94-latek chciał pomóc i stracił 35 ty
Ostrzegamy przed działaniem oszustów, którzy bez skrupułów dzwonią do naszych najbliższych i wymyślają historie, w które seniorzy są skłonni uwierzyć i przekazać swoje oszczędności. Schemat działania jest zawsze taki sam, chodzi o zbudowanie legendy, zagranie na emocjach, a następnie naciskanie i podkreślanie, że trzeba działać szybko. Oszuści dzwonią bardzo często na telefon stacjonarny i informują, że ktoś z rodziny spowodował wypadek i trzeba zapłacić, aby uniknąć aresztu.
Podobny telefon odebrał w środę (25 października) 94-letni mieszkaniec powiatu żarskiego. Zadzwonił do niego na telefon stacjonarny mężczyzna, który podał się za adwokata syna. Poinformował, że jego syn spowodował wypadek, potrącił na pasach ciężarną kobietę. Potrzebne są pieniądze, ponieważ synowi może grozić areszt. Zapytał, czy senior posiada jakąś gotówkę. Starszy pan potwierdził, że ma 35 tysięcy. Oszust oświadczył, że to wystarczy i dla uwiarygodnienia tej historii podał do słuchawki innego mężczyznę informując, że to syn. Ten potwierdził legendę z wypadkiem. Po kilkunastu minutach rzekomy adwokat oznajmił, że za chwilę pod drzwi podjedzie mężczyzna, który odbierze przygotowaną gotówkę. Starszy pan wyszedł przed dom i przekazał pieniądze. Wrócił do domu i kiedy zadzwonił do niego prawdziwy syn, jasne już było, że żadnego wypadku nie było, a on padł ofiarą oszustów.
Jeżeli mamy w rodzinie starsze osoby, które mieszkają same to rozmawiajmy z nimi na temat sposobów działania oszustów. Ostrzegajmy, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nigdy nie powinny przekazywać pieniędzy nieznanym osobom. Kiedy ktoś zadzwoni podając się za córkę, syna, prokuratora, czy policjanta, opowiada o wypadku i prosi by przekazali pieniądze, najrozsądniej jest się natychmiast rozłączyć.
Pamiętaj:
-
Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
-
Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
-
Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki .