Należy odbudować samorząd, który był niszczony przez PiS
Podczas sobotniej konwencji samorządowej w Piasecznie Trzaskowski wskazywał, że wybory parlamentarne 15 października ub.r. były pierwszym krokiem dla odbudowy demokracji, praworządności, a także samorządu, który – jak ocenił – przez ostatnie osiem lat był niszczony. "To jest niesłychanie istotne, żebyśmy samorząd odbudowali, żeby ta era renesansu samorządu mogła się przełożyć po prostu na to, że decyzje będą podejmowane jak najbliżej obywateli, że one będą po prostu bardzo konkretne" – mówił.
Podkreślił przy tym konieczność współpracy między samorządami a rządem. „To jest olbrzymia zmiana, że dzisiaj mówimy jasno, że będziemy tworzyli synergię, że będziemy współpracować na partnerskich zasadach i realizować priorytety, które dla nas są najważniejsze” – oświadczył. "Chcemy zakończyć już erę PiS-u, erę populizmu, erę tych, którzy właśnie próbowali samorząd niszczyć" - dodał prezydent Warszawy.
Krytykował też kampanię wyborczą Tobiasza Bocheńskiego, ubiegającego się o fotel prezydenta Warszawy z ramienia PiS. „Te wybory o tym są, żeby się nie dać nabierać na ludzi, którzy niszczyli samorząd, a dzisiaj będą próbowali udawać co innego" – dodał.
Zdaniem Trzaskowskiego Koalicja Obywatelska i cała koalicja 15 października mają szansę wygrać we wszystkich regionach. „To jest możliwe, stąd ta panika po tamtej stronie” – ocenił prezydent Warszawy. Wskazywał przy tym na potrzebę porozumienia z Trzecią Drogą, Lewicą, ruchami społecznymi.
Ubiegający się o reelekcję prezydent Warszawy mówił też o konieczności przyjęcia ustawy metropolitalnej, która wzmocni możliwość współpracy stolicy z ościennymi gminami. „Będziemy dbali, by Warszawa i cała metropolia funkcjonowała jak jeden organizm. To, że dobrze dzieje się w Warszawie i w metropolii będzie oddziaływać na całe Mazowsze” – powiedział Trzaskowski.
Zwracał też uwagę, że środki z Krajowego Planu Odbudowy są szansą na rozwój samorządów. „My, w miastach, miasteczkach, w województwach, na polskiej wsi, wiemy, jak te pieniądze wykorzystać i jak je wydać” – zapewnił.
Jak mówił Trzaskowski, KPO to „agenda modernizacji całej Polscy”, zakładająca m.in. zazielenianie przestrzeni publicznej, zakup niskoemisyjnego taboru, modernizację szpitali czy inwestycje w odnawialne źródła energii. „To właśnie my, samorządowcy, mamy szuflady pełne pomysłów. Wiemy, jak realizować tę wielką transformację Polski. Dzięki renesansowi samorządu, dzięki współpracy i synergii pomiędzy samorządem i rządem Donalda Tuska, Polska będzie się mogła zmienić nie do poznania w najbliższych latach” – oświadczył.
Również szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec, który kieruje strukturami Platformy Obywatelskiej na Mazowszu, wskazywał, że samorządowcy Koalicji Obywatelskiej zagwarantują dobrą współpracę z rządem. Szczególnym obszarem współpracy samorządu, parlamentu i rządu – jak mówił – będzie przygotowanie projektu ustawy metropolitalnej, która m.in. usprawni komunikację publiczną w całej metropolii warszawskiej.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast zaplanowana jest na 21 kwietnia. (PAP)
autorka: Aleksandra Rebelińska
reb/ pad/