Jakich fachowców brakuje w powiecie żarskim?
fot. nadesłane
Robotnicy budowlani, lekarze, nauczyciele, fryzjerzy i kosmetyczki – to oni najszybciej znajdą zatrudnienie w Żarach i okolicach. Praca w województwie lubuskim będzie też czekała na różnego rodzaju specjalistów: od elektromonterów i krawców po pracowników ds. rachunkowości i księgowości. Na jakie zarobki można liczyć na Lubelszczyźnie? Kto bez problemu znajdzie pracę? Sprawdź!
Przeciętne wynagrodzenie w Żarach, czyli ile można zarobić na Lubelszczyźnie?
Zarobki, jakie przynosi praca Żary, oscylują w granicach 4764-11 004 złotych brutto (dane na grudzień 2023). Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w grudniu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w regionie wynosiło 7121 złotych brutto. W Polsce było to 8033 złotych brutto.Według udostępnionych przez GUS informacji najwyższe wynagrodzenia, jakie generowała praca na Lubelszczyźnie, w tym praca dla uchodźców, to 11 004 złotych brutto w sektorze informacji i komunikacji oraz 7295 złotych brutto w przemyśle. Najniższe zarobki odnotowano w zakwaterowaniu i gastronomii oraz administrowaniu i działalności wspierającej (kolejno 4648 i 4764 złotych brutto).
Praca w województwie lubuskim – gdzie znajdziesz ją najszybciej?
Bezrobocie w województwie lubuskim w porównaniu do reszty kraju plasuje się pośrodku stawki. Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 roku wynosiła 4,7%, pozostając na tym poziomie również w lutym. Jest to wynik lepszy niż średnia krajowa – 5,4%, jednak w niektórych częściach województwa poziom bezrobocia jest znacznie wyższy. Większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają na przykład osoby, które interesuje praca Żary i okolice. Bezrobocie w powiecie żarskim w styczniu wynosiło 5,3%.W 2024 roku w województwie lubuskim poszukiwanymi pracownikami będą przedstawiciele zawodów medycznych i pracownicy oświaty, a także pracownicy budowlani i pracownicy usług. Zgodnie z prognozami Barometru Zawodów dostępne oferty, a w tym praca dla Ukraińców, mają dotyczyć takich zawodów jak:
• cukiernicy;
• kierowcy autobusów;
• kucharze;
• magazynierzy;
• monterzy instalacji budowlanych;
• nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
• nauczyciele przedszkoli;
• piekarze;
• pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych;
• pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie;
• pracownicy socjalni;
• samodzielni księgowi;
• sprzedawcy i kasjerzy.
W samym powiecie żarskim prognozowany jest duży deficyt poszukujących pracy wśród lekarzy i pracowników służb mundurowych. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w Żarach i okolicach ma dotyczyć także między innymi dentystów, fryzjerów, kosmetyczek, mechaników pojazdów samochodowych, opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów, spawaczy oraz specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.
Niezależnie od tego, czy interesuje cię praca w zawodzie deficytowym, czy zatrudnienie w jednym z zawodów znajdujących się w równowadze popytu i podaży pracy, w czasie starania się o nową posadę przydatny może być kreator CV online od Praca.pl. Z tym prostym narzędziem szybko zaktualizujesz CV, dopasowując je do wymagań stawianych przez potencjalnych pracodawców.
Dlaczego w niektórych zawodach brakuje pracowników?
Barometr Zawodów to cykliczne badanie przeprowadzane każdego roku w celu ustalenia zmian zachodzących na krajowym rynku pracy. Dzięki wsparciu ekspertów można ustalić, jaka praca w Żarach i innych miejscowościach będzie łatwiej dostępna, a w jakich zawodach znalezienie zatrudnienia może zająć więcej czasu.Prognozy pozwalają ustalić deficyt poszukujących pracy w konkretnych profesjach, a także zawody nadwyżkowe oraz zawody w równowadze. Dodatkowo Barometr daje informację na temat przyczyn braków kadrowych w poszczególnych profesjach. W 2024 roku zwiększone zapotrzebowanie na rynku pracy w województwie lubuskim dotyczy zawodów, w których brakuje wystarczającej liczby kandydatów do pracy, kandydaci nie spełniają wymagań stawianych przez pracodawców lub kandydatom nie odpowiadają proponowane warunki. W związku z tym wskazano 2 zawody z dużym deficytem kandydatów i 33 zawody z deficytem poszukujących zatrudnienia.
PRZECZYTAJ JESZCZE